Oko do vesmíru

Vesmír je nekonečný a je v něm nekonečně mnoho zajímavých věcí...

Saturn

Saturn rotuje kolem své osy pomaleji než jednou za zhruba 11 hodin, jak se dosud uvádělo. Díky americké sondě Cassini a jejímu zařízení - magnetometru nyní američtí a britští vědci zjistili, že den na Saturnu trvá asi deset hodin a 47 minut.

Michele Doughertyová z Královské koleje v Londýně a její američtí kolegové z vědeckých institutů v kalifornských městech Pasadena a Los Angeles tvrdí, že planeta Saturn potřebuje na jednu otáčku o osm minut méně, než kolik naměřila sonda Voyager počátkem 80. let minulého století.

     Vědci prohlásili, že nové údaje o rychlosti rotace mohou vést k přehodnocení údajů o velikosti pevného jádra obří plynové planety obklopené žlutými a zlatými prstenci a poskytují cenná vodítka k bádání o jejím vzniku.

     "Tato měření patřila mezi nejdůležitější vědecké cíle týmu. Po téměř dvou letech sbírání dat začínáme Saturnu rozumět, ale stále pokládáme více otázek," dodala profesorka.

     Na rozdíl od Země, která má pevný povrch, tvoří většinu objemu Saturnu plynný vodík a helium, což znesnadňuje měření rychlosti rotace.

(4.5.2006)

Údajné oceány tekutého ethanu, které podle některých astronomů pokrývají části povrchu Titanu, největšího měsíce planety Saturn, jsou prý jen moři písku.

Práce amerických vědců je založena na nových snímcích, které pořídil radar sondy Cassini. Duny jsou vysoké kolem sta metrů a rozkládají se na ploše několika stovek kilometrů podél rovníku měsíce, uvedl Ralph Lorenz z měsíční a planetární laboratoře při Arizonské univerzitě.

     "Je to divné," poznamenal vědec. "Tyto snímky Saturnova měsíce jsou úplně stejné jako ty, které pořídily radary nad Namibií či Arábií na naší planetě," dodal.

     Atmosféra měsíce Titan je hustější než ta, která je na Zemi. Gravitace je naopak slabší a písek je tam nejspíš odlišný od toho, který se nachází na naší planetě. Proces formování dun a krajiny jsou však podobné, dodal Lorenz. 

     Před deseti lety se vědci ještě domnívali, že Titan leží příliš daleko od Slunce, aby na něm mohly být patrné sluneční větry dostatečně silné k tomu, aby daly vzniknout písečným dunám. 

     Americko-evropská sonda Cassini-Huygens byla do kosmu vynesena v roce 1997 a na oběžnou dráhu kolem Saturnu doputovala v roce 2004. Od té doby prozkoumává prstence a měsíce Saturnu.

(4.5.2006)

1  
2  
 
Těším se na další návštěvu... ;-)