Oko do vesmíru

Vesmír je nekonečný a je v něm nekonečně mnoho zajímavých věcí...

Mars

Povrch Marsu zřejmě nevytvářela voda, ale sopky nebo meteorit

Vytváření některých skalních a terénních útvarů na povrchu Marsu, jejichž vznik byl dosud přičítán působení významného množství vody, je možná důsledkem sopečných erupcí nebo dopadu meteoritu. Tvrdí to američtí vědci, kteří tak zpochybňují hypotézy o dřívější přítomnosti významného množství vody na rudé planetě, a tedy i o existenci podmínek vhodných pro vznik života.

Vědci Thomas McCollom a Brian Hynek z Coloradské univerzity v Boulderu se domnívají, že útvary a usazeniny nacházející se v oblasti Marsu zvané Meridiani Planum mohly být vytvořeny vulkanickým popílkem, později narušeným malým množstvím kyselé vody a dioxidem síry ze sopečného plynu.
     Paul Knauth z Arizonské státní univerzity v Tempe vyvozuje, že vrstvy usazenin, jaké na Marsu zjistil robot Opportunity, mohou být důsledkem staršího dopadu meteoritu na povrch planety. Také tato hypotéza tak nepočítá s existencí významnějšího množství vody na Marsu.

     Podle první hypotézy - vulkanické - rozpad skal "nevyžadoval přítomnost vody v kapalné podobě ani klimatické podmínky výrazněji odlišné od současných. To potvrzuje dlouhodobou, ne-li trvalou existenci podmínek, které nebyly příznivé vzniku jakékoli formy života.

     Knauth naproti tomu dovozuje, že vytvoření vrstev usazenin nevyžadovalo existenci vody v podobě velkých jezer nebo oceánů, jak je známe z pozemských podmínek. Může podle něj jít o usazeniny úlomků skalní drti, solí, síry a ledu tvořeného jinými látkami než vodou, které vznikly při dopadu meteoritu. "Pokud usazeniny skutečně takto vznikly, měla by být znovu přezkoumána snaha najít stopy bývalého života na Marsu," dodává.

(22.12.2005)

Žádné komentáře
 
Těším se na další návštěvu... ;-)