Oko do vesmíru

Vesmír je nekonečný a je v něm nekonečně mnoho zajímavých věcí...

Mars

Snímky ukazují možný led pod povrchem Marsu

Evropští vědci poprvé 24.2.2004 veřejnosti pokochat se jejich nejnovějším objevem, když zveřejnili záběry pořízené sondou Mars Express, na nichž je zřejmé obrovské zamrzlé moře ukryté pod povrchem Marsu.

Fotografie rovníkové oblasti Elysium ukazují vyhlazenou plochu s četnými rýhami o rozloze 800 krát 900 kilometrů. Vědci soudí, že do oblasti před pěti miliony let nateklo z nedalekých údolí obrovské množství vody, po němž zbyl pouze led.
      Už delší dobu je známo, že rozsáhlé rezervoáry vodního ledu smíchaného s oxidem uhličitým se nachází kolem obou pólů rudé planety, ale pokud se potrvrdí nejnovější objev, bude to první důkaz o výskytu vody tak blízko rovníku.
     Jan-Peter Muller z Londýnské univerzity uvedl, že již dlouho se předpokládalo, že by se měla najít voda u povrchu Marsu poblíž rovníku. 'Jde o území s mnoha říčnímy charakteristikami, ale nikdo tam dosud neviděl moře a určitě tam dosud nikdo nespatřil ledovou tříšť,' řekl vědec.
     Odborníci ke svým závěrům dospěli na základě fotografií pořízených stereoskopickou kamerou s vysokým rozlišením, která je umístěna na evropské sondě. Ta před rokem zakotvila na oběžné dráze nad planetou. Obrázky rozsáhlých plochých ledových polí připomínají plovoucí kry v polárních oblastech Země.
     Přítomnost podzemního věčného ledu bude dále zjišťovat radar pro povrchový ionosférický průzkum Marsis, který je umístěn na palubě sondy Mars Express.

(11.3.2005)

Žádné komentáře
 
Těším se na další návštěvu... ;-)