Oko do vesmíru

Vesmír je nekonečný a je v něm nekonečně mnoho zajímavých věcí...

Mars

Voda je na Marsu ukryta v písčitých dunách

Americká geoložka Mary Bourkeová z institutu planetologie v arizonském Tusconu tvrdí, že zásoby zmrzlé vody jsou na planetě Mars ukryty v obrovských písčitých dunách.

Jedním takovým místem je v kráteru Kaiser na jižní polokouli Marsu duna vysoká 475 metrů a široká 6,5 kilometru. Podle geoložky jde možná o největší dunu v celé sluneční soustavě.
     Duny na Marsu mají některé rysy podobné s těmi pozemskými. Mají ale jen málo společného s pouštními dunami na Sahaře, které se neustále přesýpají. Vykazují ale mnohé podobnosti s ledovými dunami na Antarktidě. Sonda Mars Reconnaissance Orbiter totiž dodala fotografie, na nichž povrchové pukliny, výčnělky, strmé svahy a převisy připomínají krajinu věčného ledu na jižním pólu Země. 

     Bourkeová před kolegy na vědeckém kongresu v irském Dublinu prohlásila: "máme důvod se domnívat, že v písčitých dunách Marsu je něco, čím jsou slepeny. Já tvrdím, že to má na svědomí voda," naznačila vědkyně. Gigantické duny se podle ní na rudé planetě utvořily teprve před 100.000 lety. Tehdy údajně na Marsu možná naposledy sněžilo.

      Geoložka se domnívá, že led tvoří až polovinu masy obřích dun na rudé planetě. To však podle ní neznamená, že na sousední planetě je více vody, než se obecně předpokládá. Důkazy o přítomnosti vody na Marsu už díky sondám přinesly průzkumy marsovské půdy. Četné kanály a zvrásněný reliéf navíc dávají tušit, že voda na Marsu kdysi měla svá řečiště.

(7.9.2005)

Žádné komentáře
 
Těším se na další návštěvu... ;-)