Oko do vesmíru

Vesmír je nekonečný a je v něm nekonečně mnoho zajímavých věcí...

Saturn

Den na Saturnu trvá pouze deset hodin a 47 minut

Saturn rotuje kolem své osy pomaleji než jednou za zhruba 11 hodin, jak se dosud uvádělo. Díky americké sondě Cassini a jejímu zařízení - magnetometru nyní američtí a britští vědci zjistili, že den na Saturnu trvá asi deset hodin a 47 minut.

Michele Doughertyová z Královské koleje v Londýně a její američtí kolegové z vědeckých institutů v kalifornských městech Pasadena a Los Angeles tvrdí, že planeta Saturn potřebuje na jednu otáčku o osm minut méně, než kolik naměřila sonda Voyager počátkem 80. let minulého století.

     Vědci prohlásili, že nové údaje o rychlosti rotace mohou vést k přehodnocení údajů o velikosti pevného jádra obří plynové planety obklopené žlutými a zlatými prstenci a poskytují cenná vodítka k bádání o jejím vzniku.

     "Tato měření patřila mezi nejdůležitější vědecké cíle týmu. Po téměř dvou letech sbírání dat začínáme Saturnu rozumět, ale stále pokládáme více otázek," dodala profesorka.

     Na rozdíl od Země, která má pevný povrch, tvoří většinu objemu Saturnu plynný vodík a helium, což znesnadňuje měření rychlosti rotace.

(4.5.2006)

Žádné komentáře
 
Těším se na další návštěvu... ;-)