Oko do vesmíru

Vesmír je nekonečný a je v něm nekonečně mnoho zajímavých věcí...

Saturn

Oceány u rovníku Titanu nejsou prý z ethanu, ale z písku

Údajné oceány tekutého ethanu, které podle některých astronomů pokrývají části povrchu Titanu, největšího měsíce planety Saturn, jsou prý jen moři písku.

Práce amerických vědců je založena na nových snímcích, které pořídil radar sondy Cassini. Duny jsou vysoké kolem sta metrů a rozkládají se na ploše několika stovek kilometrů podél rovníku měsíce, uvedl Ralph Lorenz z měsíční a planetární laboratoře při Arizonské univerzitě.

     "Je to divné," poznamenal vědec. "Tyto snímky Saturnova měsíce jsou úplně stejné jako ty, které pořídily radary nad Namibií či Arábií na naší planetě," dodal.

     Atmosféra měsíce Titan je hustější než ta, která je na Zemi. Gravitace je naopak slabší a písek je tam nejspíš odlišný od toho, který se nachází na naší planetě. Proces formování dun a krajiny jsou však podobné, dodal Lorenz. 

     Před deseti lety se vědci ještě domnívali, že Titan leží příliš daleko od Slunce, aby na něm mohly být patrné sluneční větry dostatečně silné k tomu, aby daly vzniknout písečným dunám. 

     Americko-evropská sonda Cassini-Huygens byla do kosmu vynesena v roce 1997 a na oběžnou dráhu kolem Saturnu doputovala v roce 2004. Od té doby prozkoumává prstence a měsíce Saturnu.

(4.5.2006)

Žádné komentáře
 
Těším se na další návštěvu... ;-)