Oko do vesmíru

Vesmír je nekonečný a je v něm nekonečně mnoho zajímavých věcí...

Země a Měsíc

Jádro planety Země se točí rychleji než kůra planety

Porovnáváním seizmických vln, které vyvolaly různá zemětřesení na stejných místech Země, avšak v různých časových období se americkým vědcům prý podařilo potvrdit, že se zemské jádro točí rychleji, než vnější vrstvy planety.

Analýza seizmických vln téměř identických zemětřesení ukázala, že vnitřní jádro se otáčí rychleji než zbytek planety zhruba o 0,009 vteřiny za rok.

     Země má pevné vnitřní jádro složené ze železa a niklu, které má v průměru zhruba 2400 kilometrů. Vnější část jádra v průměru měří asi 7000 kilometrů a je polotekutá. Vnitřní jádro je pro Zemi velmi důležité. Je jednou z částí, která "pohání" magnetické pole planety.

     Paul Richards z Columbijské univerzity a Xiaodong Song z Illinoiské univerzity o tom, že se jádro točí rychleji než zbytek planety hovořili již před deseti lety. Jejich tehdejší tvrzení však provázely skeptické reakce kolegů. Nová zjištění prý však přinášejí přesvědčivější důkazy.

      Experti studovali vlny vyvolané malými zemětřeseními v takřka identické oblasti jižního Atlantického oceánu, které pak prošly zemským jádrem do seizmografické laboratoře na Aljašce. Porovnáváním se záznamy z minulých let zjistili, že vlny z novějších otřesů na Aljašku dorazily o chvilku dříve, než tomu bylo u vln ze starších otřesů. Jediným způsobem, kterým to lze podle nich vysvětlit, je právě to, že vnitřní jádro se točí trochu rychleji.

(28.8.2005)

Žádné komentáře
 
Těším se na další návštěvu... ;-)