Oko do vesmíru

Vesmír je nekonečný a je v něm nekonečně mnoho zajímavých věcí...

Země a Měsíc

Vědci možná objevili kráter po meteoritu, který zavinil vymírání

Vědci pod Antarktidou objevili útvar, který je zřejmě kráterem širokým přibližně 480 kilometrů. Mohlo by podle nich jít o stopy po nárazu meteoritu, který před 250 miliony let způsobil masivní vymírání na Zemi.

Útvar se nachází ve východní části Antarktidy pod oblastí označovanou jako Wilkesova země. Objevit se jej podařilo pomocí satelitů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), které měří jemné odlišnosti v gravitaci Země.

     "Tento zásah ve Wilkesově zemi je mnohem větší než ten, který zabil dinosaury," uvedl profesor Ohijské státní univerzity Ralph von Frese.

      Pokud byl kráter vytvořen v době, kterou von Frese a jeho kolegové zmiňují, mohlo by se ukázat, že jde o příčinu největšího masového vymírání na Zemi. Při něm podle BBC vymizelo 95 procent druhů v oceánech a 70 procent pozemských druhů.

     Někteří vědci už dlouho věří tomu, že toto vymírání, které proběhlo zhruba před 250 miliony let, mohl být způsobeno náhlou změnou klimatu, kterou vyvolal náraz velkého vesmírného tělesa. Podobným způsobem řada expertů vysvětluje vymření dinosaurů před 65 miliony let.

(5.6.2006)

Poslední komentáře
26.01.2011 08:48:45: mate to trapny smiley${1}
26.01.2011 08:30:15: mate to trapny smiley${1}smiley${1}
 
Těším se na další návštěvu... ;-)